menusearch
systematick.ir

آیسی LM324

۱۳۹۵/۶/۱۵ دوشنبه
(10)
(0)
آیسی LM324
آیسی LM324

LM324 یک IC با 14 پایه است. این IC در درون خود 4 عدد تقویت کننده عملیاتی (op-amp) جای داده است بطوریکه در مداراتی که به تعداد زیادی تقویت کننده عملیاتی نیزا داریم، استفاده از LM324 بطرز چشمگیری از بزرگ و پیچیده شدن مدار جلوگیری بعمل می آید.

مشخصات پین های این IC در تصویر زیر نمایش داده شده است:

یکی از کاربردهای LM324 در مدارهای ربات است. در این مدارها از آپ امپ بعنوان مقایسه کننده ولتاژ استفاده می گردد و عمدتا VCC+ و VCC- مورد نیاز همه آپ امپ ها مشترک است. بنابراین مشترک بودن آنها در پکیج IC LM324 نه تنها برای ما عیب تلقی نمی شود بلکه یک حسن بزرگ است که ما را از سیم کشی بیشتر معاف می کند.

معمولا پایه سنسور مادون قرمز یا فتوسل که puul up (یا Pull down) شده را به یکی از ورودی های مقایسه کننده اعمال و ولتاژ مرجع را ورودی دیگر آن متصل می نماییم تا بدین صورت عدد 0 یا 1 منطقی حاصل از مقایسه، وضعیت سنسور ربات را آشکار کند.

جهت آشنایی بیشتر با این IC میتوانید دیتاشیت آن را از لینک زیر دریافت و مطالعه نمایید:

دانلود دیتاشیت LM324

 آی سی LM324
LM324
 آیسی LM324
LM324
 آیسی LM324
LM324
 آیسی LM324
LM324
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

5 نظر
تورج
یکشنبه دهم فروردین ۹۹
پاسخ
(0)
()
تورج
ياشا
علی ستارزاده
پنج شنبه پانزدهم فروردین ۹۸
پاسخ
(0)
()
علی ستارزاده
عالي بود ممنونم کامل وجامه بود
مینا
جمعه سی ام مهر ۹۵
پاسخ
(1)
()
مینا
سلام ببخشید اگر جای پایه های ورودی های مقایسه کننده عوض بشه مشکلی ایجاد نمیشه؟یعنی اگر ما جای پایه خروجی سنسور رو با پایه ولتاژمرجع عوض کنیم مشکلی پیش نمیاد؟
پاسخ مدیر سایت
خیر مشکلی پیش نمیاد فقط در خروجی آپ امپ که پایه شماره یک میباشد تغییری ایجاد میشود.یعنی اگر جای آن ها را عوض کنید خروجی برعکس میشود، برای مثال اگر با یه حالت خروجی 1 باشد با حالت عوض شده خروجی برعکس شده و 0 می شود در زمان مقایسه
پاسخ مدیر سایت